مشاهده منو

پخش زنده
زمان انتشار: ۱۸/۱۰/۱۴۰۱

الی کوهن: متعهدیم از دست‌یابی ایران به قابلیت اتمی-نظامی جلوگیری کنیم

الی کوهن_eli kohen

الی کوهن، وزیر امور خارجه دولت جدید اسرائیل تاکید کرد که این کشور متعهد است به هر وسیله‌ای از دست‌یابی رژیم ایران به قابلیت‌های هسته‌ای نظامی جلوگیری کند؛ به ویژه آن که دیگر برجام برای محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی موضوعیتی ندارد.

آقای کوهن روز دوشنبه ۱۲ دی در دیدار با تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، گفت که اسرائیل قصد دارد بر تضمین وجود یک جبهه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی در کنار تقویت قابلیت‌های ارتش اسرائیل برای مقابله با هر سناریویی تمرکز کند.

او با اشاره به این که جمهوری اسلامی از منابع مالی بین‌المللی برخوردار است و از تروریسم بین‌المللی حمایت می‌کند، گفت: «جاه‌طلبی حکومت ایران شامل موشک‌های دوربرد، پهپادها و تامین مالی تروریسم می‌شود و کشورهای جهان باید سر خود را از زیر برف بیرون بیاورند.»

وزیر امور خارجه اسرائیل که پیشتر به اجرای توافق ابراهیم با میانجیگری آمریکا کمک کرده، گفت که توافق‌های مشابه بیشتری در راه است.

او تاکید کرد که تجارت با کشورهای مورد توافق ابراهیم در حال حاضر از ۱۰ میلیارد دلار در سال فراتر رفته است.

قرار است مقام‌های اسرائیلی هفته آینده در نشستی در امارات متحده عربی شرکت کنند و در ماه مارس نیز نشست وزیران امور خارجه کشورهای توافق ابراهیم در مراکش برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه اسرائیل همچنین روابط با آمریکا را استراتژیک خواند و گفت که چنین رابطه‌ای در اولویت اصلی اسرائیل است.

آقای کوهن گفت: «هیچ جایگزینی برای روابط اسرائیل با آمریکا وجود ندارد. این یک مشارکت راهبردی طولانی‌مدت است که قبل از هر چیز بر ارزش‌ها و منافع مشترک مبتنی است.»

وزیر امور خارجه جدید اسرائیل همچنین قول داد روابط این کشور با کشورهای اروپایی را تعمیق کند.

او گفت که چالش‌های امنیتی و انرژی اروپا، اسرائیل را در مقام یک بازیگر کلیدی قرار می‌دهد و این فرصتی برای تعمیق روابط با کشورهای اروپایی و تقویت آنها در مقایسه با سال‌های گذشته است.

منبع: اینترنشینال

تازه‌ها